cestovanie > potápačské safari Egypt - Diving international

ACCREDITED TRAINING
AND CERTIFICATION AGENCY

Tel: 00421 908 550099
info@divinginternational.eu

cestovanie > potápačské safari Egypt - Diving international

tel.: 00421 908 550099, info@divinginternational.eu

cestovanie > potápačské safari Egypt


Safari severné vraky

Z Hurghady štartujúce severné safari sa odporúča celoročne. Na tejto trase safari navštívime k Hurghade a Sharm el Sheikhu blízke koralové útesy. Vynikajúca trasa pre potápačov začiatočníkov, ktorí práve skončili kurz. Aj pokročilým potápačom môže množstvo vrakov na tejto trase priniesť nezabudnuteľné zážitky. Miesta ponorov: Saab El Erg, Abu Nuhas (Carnatic, Ghiannis D), Gubal, Shag Rock, Small Crack, Ras Mohamed, Siyul, Shaab Ali, Thistlegorm, Dunraven.

Ras Mohamed & Tiranské ostrovy

Na tejto trase safari zavítame ku koralovým útesom v blízkosti Sharm el Sheikh. Vynikajúca trasa pre potápačov začiatočníkov aj pokročilých súčasne. Plánované miesta zostupov: Saab El Erg, Shag Rock, Small Crack, Ras Mohamed, Tiran, Thistlegorm Tiranske ostrovy sa nachádzajú pri južnom cípe Sinajského polostrova, pri vstupe do Akabského zálivu. Tieto gorgóniami a osemlúčovkami obrastené koralové steny poskytujú bohatú pozoruhodnosť. Na safari navštívime aj známe miesta ponorov Národného parku Ras Mohamed (Shark & Jolanda a Shark Observatory). Tunajší koralový útes je dôvodom, že na 1 m2 severnej časti Červeného mora sa nachádza viacero morských živočíchov, než kdekoľvek inde na svete.

Ostrovy Brothers

Naše z Hurghady alebo Marsa Galebu vychádzajúce túry na ostrovy Brothers odporúčame v prvom rade pre pokročilých potápačov. Ostrovy Brothers sú vrcholmi dvoch hlboko-morských koralových stĺpov. Dva významné ostrovy okolia ako magnet lákajú ryby z otvorených vôd ako aj koralové. Ide o otvoreným morským prúdom vystavený ostrov, ktorý vydržiava veľmi pestrú populáciu koralov, kde takmer z každej strany bujnejú mäkké koraly. Väčší z ostrovov, Big Brother leží od svojho malého súrodenca asi 1,5 km na sever. Je to 400 metrov dlhý ostrov obdĺžnikového tvaru, ktorý je ľahko identifikovateľný po majáku vo viktoriánskom štýle, pozostatku britskej nadvlády. Fantastické koraly tu rastú od hladiny až do hlbších vôd, zatiaľ čo ich počet neklesá. Sú tu rovnako zastúpené aj mäkké aj tvrdé koraly. Živočíšstvo je bohaté, často sa môžeme stretnúť aj so žralokmi. Menší ostrov je oproti svojmu väčšiemu súrodencovi podradný len svojou veľkosťou. Na mäkké koraly bohatých horných 30 m vyzerá, akoby útes pokrývala štrikovaná čiapka. Toto dych vyrážajúce koralové bralo je dejiskom pohybu množstva pestrých rýb. Na veľkom bratovi len všeobecným označiteľného schooling fish je tu toľko, že ledva pre ne vidno. Surgeonfish, unicorns a snapper plávajú v nespočítateľnom množstve, v blískavých obrovských rojoch. Tak ako na veľkom ostrove, aj tu možno nájsť mnoho druhov žralokov, ako Carcharhinus amblyrhynchos, Carcharhinus albimarginatus, Sphyrna a žralok tigrí, ba môže sa objaviť aj ominózny žralok dlhoplutvý. Miesta zostupov: Gotta Abu Ramada, Big Brother, Numidia, Aida, Small Brother, Midle reef, Salem Express, Panorama reef.

Brothers-Daedalus-Elphinstone

Tri najvzrušujúcejšie koralové útesi sú v egyptskej časti Červeného mora. Každý má podlhovastý tvar, so svero-južnou orientáciou. Ich strmé steny sú stovky metrov hlboké a spestrené sú plošinami. Ich zvláštnosť vyplýva z toho, že všetky útesy sú vystavené prúdom. Takže aj život okolo nich je oveľa pestrejší a bohatší ako pobrežných útesov. Naše túry BDE, štartujúce z Marsa Ghalebu odporúčame v prvom rade pokročilým potápačom. Viditeľnosť a teplota vody sú počas celého roka výnimočne dobré. Miesta ponorov: Big Brother, Little Brother, Deadelus, Elphinstone, Abu Dabab Reefs Na ostrovoch nie je možné realizovať nočný ponor.

Južné safari

Z Marsa Alamu alebo Marsa Galebu (300 km od Hurghady) začínajúce južné safari sa odporúča v termíne od apríla do novembra. Úžasnými koralovými záhradami obklopená trasa poskytuje potápačom rovnako začiatočníkom aj pokročilým na zážitky bohaté ponory. Na tejto trase si môžeš zapotápať s dugongom, korytnačkou obrovskou či s delfínom. Miesta ponorov: Marsa Mubarak, Sha'ab Marsa Alam, Saab Sharm, Abu Galawa Soraya, Wadi Gemal, Fury Shoal (Shaab Claude), Elphinstone, Abu Dabab.

Safaga – Marsa Alam

Naše z Hurghady alebo Marsa Ghalebu štartujúce safari láka skutočnými dobrodružnými ponormi. Priemerná hĺbka je medzi 10 až 30 m, takže aj pre začínajúcich potápačov je to ideálna trasa. Každý útes má svoje individuálne charakteristické pozoruhodnosti. Avšak tieto môžu závisieť od ročného obdobia, prúdov, ba aj od časti dňa. Často sa tu vyskytujú trňuchy, Myliobatis orlí, barakúdy, delfíny, Carcharhinus amblyrhynchos, korytnačky, manty a množstvo iných druhov rýb a koralov. Ak sa prihlásiš na túto trasu, budeš mať možnosť potápať sa aj k vraku. Na vraku Salem Express môžeš aj vniknúť do neho. Okrem vraku navštívime miesta ponorov: Gotta Abu Ramada, Panorama, Abu Kifan, Shaab Shear, Middle Reef és Tobya Arbaa. Na tejto trase čaká úžasné živočíšstvo aj v plitkej aj v hlbších vodách.

Ostrovy St.John’s

Túra začína z Marsa Alamu alebo Hamaty. Na túto trasu spúšťame trasy od apríla do decembra. Plavíme sa po najkrajších miestach ponorov egyptskej časti Červeného mora blízko sudánskych hraníc. Tieto nádherné útesy a dutiny poskytujú zážitkov plné ponory rovnako začínajúcim ako aj pokročilým potápačom. Miesta ponorov: Umm Arouk, Big Habili, Small Habili, Habili Ali, Paradise, Abu Basala, Gota Kebir, Gota Soraya, Erg Fandira.

Rocky & Zabagrad

Podobne ako hlboko južná túra je miesto štartu aj tu is Marsa Ghaleb. Od apríla až do konca novembra je počasie priaznivé pre ponory pri týchto obdivuhodných ostrovoch. Počas ponoru môžeme obdivovať Sphyrnu, korytnačky, farebné koraly a bohatú početnosť rýb. Miesta ponorov: Sha'ab Marsa Alam, Ras Samadai, Sha'ab Samadai, Showarit Island, Ras Qulan, Abu Galawa, White Rock, Bodkin Reef, St. John's Reef, Rocky Island, Zabargad Island, North Coast, East Coast, South Coast